Péče o srst

Vyčesávání srsti je důležité pro zbavení starých chlupů, srst tak získá nový lesk a pravidelné kartáčování je důležité i pro dobrý zdravotní stav vašeho mazlíčka. Aby si náš tygr kartáčování oblíbil, je třeba ho na něj zvykat již od útlého věku. Pokud však naše kočka nemá kartáčování právě v oblibě, mezi kartáčováním ji vždy pohladíme a uklidňujeme ji, navykáme ji na kartáčování postupně, zkoušíme to po chvilkách a postupně délku vyčesávání prodlužujeme.

Jak tedy kočičku často kartáčovat? Kočky pouštějí chlupy po celý rok, ale v období výměny srsti, která probíhá dvakrát do roka, množství chloupků v našem bytě pocítíme obzvlášť intenzivně, proto kočičku kartáčujeme každý den. U dlouhosrstých plemen se bez denního kartáčování neobejdeme, srst by mohla zplstnatět a chuchvalce chlupů by jednak nevypadaly moc esteticky, navíc by se mohly stát zdrojem bakterií. U krátkosrstých plemen, v mezidobí mezi výměnou srsti, vyčesávání provádíme jednou týdně.

Při každém vyčesávání srst důkladně zkontrolujeme. Pokud na srsti kočky pozorujeme změny (např. olysalá místa, bleší trus, klíšťata), navštívíme veterináře, který nám nejlépe poradí s další léčbou.

Kočku vyčesáváme jemně po směru srsti, od hlavy k ocasu. Začneme na zádech, kde to mají kočky nejraději a postupně se dostáváme i na citlivější místa. U dlouhosrstých plemen musíme při vyčesávání srsti postupovat velice opatrně, abychom jim intenzivním kartáčováním nevyškubali podsadu. Pokud máme možnost, vyčesáváme naši kočku venku, chloupky se nám tak nebudou dále roznášet po bytě. Na vyčesávání srsti si pořídíme takové pomůcky, které budou pro naši kočičku podle délky a hustoty její srsti nejideálnější. Můžeme si pořídit kartáč, hřebínek nebo vyčesávací rukavici. Po kartáčování můžeme srst vytřít jelenicí nebo hedvábnou látkou, aby získala lesk. Kočičí srst občas přepudrujeme, zbavíme ji tak přebytečného mazu. Pudr používají nejvíce majitelé dlouhosrstých koček, ale i u koček krátkosrstých, například pohlavně činných kocourů tak odstraníme mastnotu z kořene ocasu.

Na kvalitu srsti má samozřejmě vliv i kvalitní strava, kupte proto vašemu miláčkovi kvalitní granulky, a pokud má váš tygr se srstí problémy, můžete koupit i takové, které mají ještě větší vliv na kvalitu srsti. I v případě, že budete vaši kočku pravidelně kartáčovat, určité množství chlupů se kočce při olizování srsti jazykem dostane do žaludku. Ideálním řešením je pořídit si pastu proti bezoárům (např. Malt soft pastu), která zabrání tvoření chomáčků chlupů v žaludku. Seženeme ji ve specializovaných obchodech nebo u veterináře.

Ptáte se, zda je potřeba vaši kočku koupat? U dlouhosrstých plemen je koupel nezbytností, u krátkosrstých plemen koupeme naše miláčky podle potřeby, například po pobytu venku. K tomuto účelu si koupíme speciální šampon pro kočky, typ šamponu volíme podle plemene kočky a kvality srsti. Abychom naši kočku koupáním příliš nevyděsili, povíme si teď několik užitečných rad. Ideální je koupel provádět ve dvou, vyzveme si proto na pomoc další osobu. Na dno vany umístíme protiskluzovou podložku, připravíme si kočičí šampon, nádobu na polévání kočky a starší ručníky. Ideální je, pokud jedna osoba přidržuje kočku (nejlépe pod předními tlapkami) a druhá osoba kočku koupe. Kočku nesprchujeme, abychom ji tak zbytečně nevyděsili. Srst namočíme za pomoci nádoby, našampónujeme a opět za pomocí nádoby důkladně opláchneme. Při koupeli dáváme dobrý pozor, aby se voda nedostala kočce do uší, očí nebo nosíku. Po koupeli z kočky vodu rukou stáhneme a kočku zabalíme do ručníku a již mimo vanu ji opatrně srst prosušíme. Pokud to nebude naší kočce způsobovat problémy, můžeme jí srst opatrně vyfénovat. Pokud naše kočka chodí ven, pustíme ji až druhý den a do té doby ji držíme v teple.

Pokud budete při vyčesávání srsti postupovat šetrně a nenásilně, vytvoříte si tak s vaší kočkou pouto a kartáčování se stane pro kočku příjemně strávenými chvilkami.

Péče o kočku. In: Kočka Rozmálka [online]. 3.2.2012 [cit. 2012-02-03]. Dostupné z: https://rozmalka.webnode.cz/pece-o-kocicku/