Vyrobte si

 

Zasítění na balkon

Postup při výrobě zasítění:
 

1. změříme si plochu, kterou chceme opatřit sítí;
 

2. rozhodneme se, která část zasítění bude pevná - trvalá a která by měla být případně otevírací nebo odstranitelná;
 

3. podle šíře zakoupeného pletiva (nejvhodnější je tzv, králičí průměr ok asi 1,5 cm, šíře pletiva asi 1 m), zvolíme velikost jednotlivých dílů zasítění s tím, že od šířky pletiva je nutno odečíst nejméně 5 cm, stejně tak i na délku - pletivo se okolo rámu zahýbá, aby je bylo možno dostatečně dobře připevnit.

Příklad: Chceme zasítit okno o rozměrech 90x130 cm , Na rám těchto rozměrů budeme potřebovat nejméně 135 cm králičího pletiva o šířce 1 m.


4. když jsme pomocí metru, papíru, tužky a příslušných výpočtů zjistili počet a velikost jednotlivých dílů zasítění, můžeme se pustit do vlastní práce - štípacími kleštěmi oddělíme z pletiva příslušně velké plochy a z dřevěných hranolků o průřezu nejméně 2x3 cm nařežeme díly o délce odpovídající rozměru jednotlivých rámů zasítění; .


5. z hranolků nařezaných na potřebnou délku pak sestavíme rám, který sešroubujeme pomocí vrutů a ploch.- okenních úhelníků (vinglů), pouze však na jedné, rubové straně. Pro zpevnění je možno použít ještě jeden dlouhý vrut v každém rohu.
 

jedna


6. hotový rám otočíme rubovou stranou dolů a pustíme se do napínáni a připevňování pletiva. To položíme na rám tak, aby na všech stranách přečnívalo pokud možno rovnoměrně. Pak ho v jednom rohu připevníme k rámu opět pomoci plochých úhelníků a vrutů.

Od tohoto rohu pak postupujeme střídavě na svislém i vodorovném rameni rámu ve vypínání a připevňovaní pletiva až k dalším dvěma rohům rámu, v nichž upevníme pletivo stejně jako v rohu prvním, pak důkladně vypneme pletivo v úhlopříčce od rohu prvního a upevníme i v rohu posledním, od něhož pak postupujeme ve vypínáni a upevňování pletiva jako na samém začátku, tedy od prvního rohu. Při vypínání pletiva můžeme po užít např. šroubovák, který vsuneme do oka pletiva na vnější straně rámu a zapřením hrotu šroubováku o rám vytahujeme oko pletiva pohybem šroubováku jako pákou.

Pletivo je nutno důkladně vypnout, jinak bude tvořit boule a prolákliny. K rámu je připevníme v rozích a jak již jsem se výše zmínila - plochými vingly, mezi nimi, na jednotlivých stranách rámu, pak můžete použit vruty s podložkou nebo hřebíkové skobičky a to vždy ve vzdálenosti 5-8 cm od sebe
 

dva


7. Přečnívající pletivo kladívkem přihneme k boku rámu a v potřebných vzdálenostech ještě připevníme. Přečnívá-li ještě přes bok rámu, štípacími kleštěmi odštípneme tuto přečnívající část. U otevíracího rámu pak můžeme jeho boky zajistit tenkou plochou lištičkou, aby pletivo při pohybu rámu nedrhlo. S šiří této začišťovací lišty bychom měli samozřejmě počítat už při výrobě rámu a přizpůsobit tomu jeho velikost. Stejně tak nebudeme-li rám připevňovat přímo ke zdi, ale na dřevěný hranolek, - u otevíracího rámu je to vhodnější - panty se k němu lépe našroubuji a lépe i drží nevyviklají se. Šíři hranolku - zamýšlíme-li ho použit musíme též odečíst od rozměrů rámu, který k němu má být připevněn .
 

tri


8. Rámy s pletivem připevníme na požadovaná místa:Při zasítění oken a dveří pomocí vrutů, případně pantů, umožňujících otevírání rámu. Nezapomeňte přitom na zajištěni proti nežádoucímu otevření (kličkou, petlicí). Při zasítění lodžie pomocí hmoždinek a vrutů, u otevíracího dílu pomocí hranolku a pantů, hranolek se též upevňuje hmoždinkami a vruty. Při zasítění balkónu je nutno v jeho rozích vztyčit hranolky, k nimž by rámy zasítění bylo možno připevnit, případně vytvořit celou pomocnou konstrukci pro připevnění jednotlivých dílů zasítění včetně dílu stropního a umožňující třeba také otevírání některých částí. Dokonalé zasítění většího balkónu je práce, kterou zvládne jen kutil zkušený, vlastnící potřebné vybavení.
 

ctyri


 A ještě na závěr jedna rada: hotový rám ještě před připevněním pletiva nakonzervujte napouštěcí fermeží a po jejím vsáknutí a zaschnutí (podle návodu na 24 hodin), ještě alespoň jednou vrstvou barevného nátěru (barvou pro venkovní použití na dřevo). Ušetříte si tak neuvěřitelně obtížnou práci s natíráním již připevněného rámu s pletivem, který by bez patřičné konzervace dlouho nesloužil. Kovové součásti zasítění je pak vhodné opatřit po upevnění zasítění také vhodným nátěrem, který zamezí jejich rezivění. Doporučuji použít k tomu autoemail ve spreji . Ochraný nátěr mnohonásobně prodlouží životnost Vašeho výtvoru a také zlepší jeho celkový vzhled .

Návod k zasítění balkonu. In: Web kočky Adélky [online]. 3.2.2012 [cit. 2012-02-03]. Dostupné z: https://www.kocka-info.cz/Clanky/Articles/Navod-k-zasiteni-balkonu-,-okna-nebo-lodzie.aspx

 

Bambulka na hraní

Velice jednoduché a taky vděčné. Přikládám návod na výrobu a také odkaz na jednu vychytávku, kterou můžete použít namísto kartonového kolečka -> BAMBULKOVAČ.