Americký bobtail

 

Historie

Původ amerického bobtaila je nejasný. Toto plemeno lze vystopovat do Arizony, odkud pocházely nečistokrevné žíhané kočky se zkráceným ocasem. Jako doba vzniku tohoto plemene se uvádí rok 1960. První chov produkoval bobtaily se zbarvením podobným snowshoe, ale u těchto zvířat se vyskytovaly vrozené choroby. Zavedením dalších barev a vzorů se však zdraví plemene zlepšilo.

Výskyt zakrnělého ocasu není vysvětlen, i když se zdá, že jsou přítomny geny jak manxe, tak i japonského bobtaila. Výstavní kočky mají krátký ocas¸ který nedosahuje ani úrovně hlezen. Ve FIFé toto plemeno není uznáno, ale CFA i TICA poskytly americkému bobtailovi status nového plemene.

Popis plemene

Hlava je široká, klínovitá se zaoblenými obrysy, uši středně velké, nasazené vysoko na hlavě a na bázi široké. Oči mají výraz lovce. Tělo amerického bobtaila je zavalité, ale dobře osvalené. Hmotnost dosahuje 3- 7 kilogramů. Končetiny jsou silné s velkými kulatými tlapkami. Srst je pružná doplněná podsadou, poněkud odstává od těla a vypadá rozcuchaně. Chová se v krátkosrsté i dlouhosrsté varietě. Ocas musí být vytvořen, ale nesmí sahat pod hlezna. Povoleny jsou všechny barvy a kresby, včetně odznaků, sépiové a minkové.

Povaha

 kotě

Povaha amerických bobtailů je přátelská a družná. Jsou to kočky hravé a zvědavé, ale také klidné a tiché. Velmi dobře snášejí jiné kočky i další zvířata. Péče o srst těchto koček je středně náročná. Toto plemeno dospívá pomaleji a dospívání může trvat až tři roky.

Americký bobtail. In: Jamis-kocky.net [online]. 4.2.2012 [cit. 2012-02-04]. Dostupné z: https://jamis-kocky.net/neznama/americky_bobtail.html